Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)

Anketa

Jakou verzi SQL Serveru používáte?
 
Home
Business Intelligence Tisk

Stěžejní oblastí služeb poskytovaných společností BI Experts je Business Intelligence a tvorba datových skladů. Odhlédneme-li od technických podrobností, cíle BI jsou velmi prosté – snaží se odpovědět na zdánlivě jednoduché otázky typu:

  • Jak na tom jsme?
  • Co se děje?
  • Jaké jsou souvislosti?
  • Jaký je výhled?
  • Co je třeba změnit pro zlepšení situace?

BI se snaží vše prezentovat smysluplnou a srozumitelnou formou. Někomu více vyhovují čísla, jinému naopak trendové grafy a výkonnostní mapy, nebo analytické grafické prvky. Funkci a schopnosti BI ilustrujme na jednoduchém příkladu maloobchodní sítě s několika pobočkami v jednotlivých krajích.

Jak na tom jsme?

Indikátor celkové profitability v jednom z krajů v daný okamžik ukazuje nedostatečné plnění stanoveného cíle. Avšak při srovnání hodnot s minulým týdnem je možné vysledovat pokles, který není nikterak dramatický.

Co se děje?

Prostým zobrazením detailního reportu problémových částí zjišťujeme, že indikátor profitability jedné prodejny vykazuje výrazný výkyv. Tato prodejna se jako jediná výrazně odchyluje od minulého týdne.

Jaké jsou souvislosti?

Zobrazením podkladových hodnot indikátoru zjišťujeme, že se značně zvedly náklady a současně mírně poklesly příjmy. Rozdělíme-li náklady podle účetní osnovy, zjišťujeme, že se nám výrazně zvedlo nájemné.

Jaký je výhled?

Jednoduchým zobrazením odhadovaných výsledků se zvýšenými náklady zjistíme, že prodejna se z červených čísel nedostane a je třeba nalézt nějakou zásadní korektivní akci.

Co je třeba změnit pro zlepšení situace?

Indikátor celkové profitability je hodnotícím indikátorem ukazujícím problém a typicky se jedná o indikátor složený. K zahájení korektivních kroků může vést některý z jeho podkladových indikátorů – např. fixní náklady na jednotku plochy, vytíženost zaměstnanců nebo průměrná marže. Na jejich základě bude možné zahájit v nejkritičtější oblasti akce vedoucí ke zvýšení efektivity.

Business Intelligence se snaží pomocí technologických prostředků usnadnit a v některých případech přímo umožnit efektivní řízení, snadný přístup ke správným informacím v pravý čas a v neposlední řadě za pomocí prediktivních algoritmů vyhledávat souvislosti, které nejsou zřejmé na první pohled. Podporuje správné strategické rozhodování díky okamžité dostupnosti relevantních a přesných informací. Doménou Business Intelligence nejsou jen finance a controlling, ale prakticky libovolná oblast lidské činnosti, ve které se shromažďují data – ať již se jedná o logistiku, personalistiku, výrobu, projektově orientované služby, či dokonce samotné IT systémy.

Komentáře (0)
Napsat komentář
Vaše kontaktní údaje:
Komentář:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
Security
Prosím, vložte CAPTCHA kód, který čtete na obrázku.
 

Vyhledávání

Přihlášení